KBP-17DG-110
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KBP-17DG-110
KBP-17DG-110
Part Number
KBP-17DG-110
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 110V
Data sheet
KBP-17DG-110.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
KBP-17DG-110
Comments
    KBP-17DG-110 Specifications
    SeriesKBP
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeLatching, Dual Coil
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusObsolete
    Seal Rating-
    Coil Current24 mA
    Coil Voltage110VDC
    Contact Form4PDT (4 Form C)
    Operate Time-
    Release Time-
    Mounting TypeSocketable
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage120VAC - Max
    Termination StylePlug In, 20 Pin (Octal)
    Must Operate Voltage82.5 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)10 A