KBP-17DG-24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KBP-17DG-24
KBP-17DG-24
Part Number
KBP-17DG-24
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V
Data sheet
KBP-17DG-24.pdf
Delivery Services
KBP-17DG-24
Comments
    KBP-17DG-24 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current104 mA
    Coil Voltage24VDC
    Contact Form4PDT (4 Form C)
    Coil Insulation-
    Contact Material-
    Switching Voltage120VAC - Max
    Termination StylePlug In, 20 Pin (Octal)
    Must Operate Voltage18 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-
    Contact Rating (Current)10 A