KBP-20DG-110
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KBP-20DG-110
KBP-20DG-110
Part Number
KBP-20DG-110
Description
RELAY GEN PURPOSE 5PDT 10A 110V
Data sheet
KBP-20DG-110.pdf
Delivery Services
KBP-20DG-110
Comments
    KBP-20DG-110 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current24 mA
    Coil Voltage110VDC
    Switching Voltage120VAC - Max
    Termination StylePlug In, 20 Pin (Octal)
    Must Operate Voltage82.5 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)10 A