KBP-20DG-24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KBP-20DG-24
KBP-20DG-24
Part Number
KBP-20DG-24
Description
RELAY GEN PURPOSE 5PDT 10A 24V
Data sheet
KBP-20DG-24.pdf
Delivery Services
KBP-20DG-24
Comments
    KBP-20DG-24 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current104 mA
    Coil Voltage24VDC
    Switching Voltage120VAC - Max
    Termination StylePlug In, 20 Pin (Octal)
    Must Operate Voltage18 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)10 A