KC-32/12VDC
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KC-32/12VDC
KC-32/12VDC
Part Number
KC-32/12VDC
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Description
KC-32/12VDC=RELAY, VACUUM, SPS
Data sheet
KC-32/12VDC.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
KC-32/12VDC
Comments
    KC-32/12VDC Specifications
    SeriesKC
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current-
    Coil Voltage12VDC
    Contact FormSPST-NC (DB) (1 Form Y)
    Operate Time18 ms
    Release Time20 ms
    Mounting TypePanel Mount
    Coil Insulation-
    Contact Material-
    Switching Voltage-
    Termination StyleSolder Turret
    Must Operate Voltage8 VDC
    Must Release Voltage5 VDC
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C