KHAU-17D11-48
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KHAU-17D11-48
KHAU-17D11-48
Part Number
KHAU-17D11-48
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 48V
Data sheet
KHAU-17D11-48.pdf
Delivery Services
KHAU-17D11-48
Comments
    KHAU-17D11-48 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current18.8 mA
    Coil Voltage48VDC
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver (Ag)
    Switching Voltage240VAC - Max
    Termination StylePlug In
    Must Operate Voltage36 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)3 A