KHU-17A11-120
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KHU-17A11-120
KHU-17A11-120
Part Number
KHU-17A11-120
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V
Data sheet
KHU-17A11-120.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
KHU-17A11-120
Comments
    KHU-17A11-120 Specifications
    SeriesKHU
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current11 mA
    Coil Voltage120VAC
    Contact Form4PDT (4 Form C)
    Operate Time13 ms
    Release Time6 ms
    Mounting TypeSocketable
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver (Ag)
    Switching Voltage240VAC - Max
    Termination StylePlug In
    Must Operate Voltage102 VAC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)3 A