KHU-17D11-24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KHU-17D11-24
KHU-17D11-24
Part Number
KHU-17D11-24
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V
Data sheet
KHU-17D11-24.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
KHU-17D11-24
Comments
    KHU-17D11-24 Specifications
    SeriesKHU
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current37.5 mA
    Coil Voltage24VDC
    Contact Form4PDT (4 Form C)
    Operate Time13 ms
    Release Time6 ms
    Mounting TypeSocketable
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver (Ag)
    Switching Voltage240VAC - Max
    Termination StylePlug In
    Must Operate Voltage18 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)3 A