KRPA-11AG-12
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KRPA-11AG-12
KRPA-11AG-12
Part Number
KRPA-11AG-12
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Data sheet
KRPA-11AG-12.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
KRPA-11AG-12
Comments
    KRPA-11AG-12 Specifications
    SeriesKRPA
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current168 mA
    Coil Voltage12VAC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Operate Time-
    Release Time-
    Mounting TypeSocketable
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage240VAC - Max
    Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
    Must Operate Voltage10.2 VAC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 55°C
    Contact Rating (Current)10 A