KRPA-11AG-240
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KRPA-11AG-240
KRPA-11AG-240
Part Number
KRPA-11AG-240
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V
Data sheet
KRPA-11AG-240.pdf
Delivery Services
KRPA-11AG-240
Comments
    KRPA-11AG-240 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current8.8 mA
    Coil Voltage240VAC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage240VAC - Max
    Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
    Must Operate Voltage204 VAC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 55°C
    Contact Rating (Current)10 A