KRPA-11AGP-120
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KRPA-11AGP-120
KRPA-11AGP-120
Part Number
KRPA-11AGP-120
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Data sheet
KRPA-11AGP-120.pdf
Delivery Services
KRPA-11AGP-120
Comments
    KRPA-11AGP-120 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current17.5 mA
    Coil Voltage120VAC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage240VAC - Max
    Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
    Must Operate Voltage102 VAC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 55°C
    Contact Rating (Current)10 A