KRPA-11DG-110
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KRPA-11DG-110
KRPA-11DG-110
Part Number
KRPA-11DG-110
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V
Data sheet
KRPA-11DG-110.pdf
Delivery Services
KRPA-11DG-110
Comments
    KRPA-11DG-110 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current11.5 mA
    Coil Voltage110VDC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage240VAC - Max
    Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
    Must Operate Voltage82.5 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)10 A