KRPA-11DY-12
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KRPA-11DY-12
KRPA-11DY-12
Part Number
KRPA-11DY-12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V
Data sheet
KRPA-11DY-12.pdf
Delivery Services
KRPA-11DY-12
Comments
    KRPA-11DY-12 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current100 mA
    Coil Voltage12VDC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver (Ag)
    Switching Voltage240VAC - Max
    Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
    Must Operate Voltage9 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)5 A