KRPA-14AY-120
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KRPA-14AY-120
KRPA-14AY-120
Part Number
KRPA-14AY-120
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 120V
Data sheet
KRPA-14AY-120.pdf
Delivery Services
KRPA-14AY-120
Comments
    KRPA-14AY-120 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current17.5 mA
    Coil Voltage120VAC
    Contact Form3PDT (3 Form C)
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver (Ag)
    Switching Voltage240VAC - Max
    Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
    Must Operate Voltage102 VAC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 55°C
    Contact Rating (Current)5 A