KRPA-14DG-12
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KRPA-14DG-12
KRPA-14DG-12
Part Number
KRPA-14DG-12
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V
Data sheet
KRPA-14DG-12.pdf
Delivery Services
KRPA-14DG-12
Comments
    KRPA-14DG-12 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current100 mA
    Coil Voltage12VDC
    Contact Form3PDT (3 Form C)
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage240VAC - Max
    Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
    Must Operate Voltage9 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)10 A