KRPA-14DG-24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KRPA-14DG-24
KRPA-14DG-24
Part Number
KRPA-14DG-24
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Data sheet
KRPA-14DG-24.pdf
Delivery Services
KRPA-14DG-24
Comments
    KRPA-14DG-24 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current51 mA
    Coil Voltage24VDC
    Contact Form3PDT (3 Form C)
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage240VAC - Max
    Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
    Must Operate Voltage18 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)10 A