KRPA-14DG-48
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KRPA-14DG-48
KRPA-14DG-48
Part Number
KRPA-14DG-48
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V
Data sheet
KRPA-14DG-48.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
KRPA-14DG-48
Comments
    KRPA-14DG-48 Specifications
    SeriesKRPA
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current26.7 mA
    Coil Voltage48VDC
    Contact Form3PDT (3 Form C)
    Operate Time-
    Release Time-
    Mounting TypeSocketable
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage240VAC - Max
    Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
    Must Operate Voltage36 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)10 A