KRPA-14DY-24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KRPA-14DY-24
KRPA-14DY-24
Part Number
KRPA-14DY-24
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 24V
Data sheet
KRPA-14DY-24.pdf
Delivery Services
KRPA-14DY-24
Comments
    KRPA-14DY-24 Specifications
    SeriesKRPA
    RoHSRoHS
    Features-
    Seal Rating-
    Coil Current51 mA
    Coil Voltage24VDC
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver (Ag)
    Switching Voltage240VAC - Max
    Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
    Must Operate Voltage18 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)5 A