KRPA-5AG-120
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KRPA-5AG-120
KRPA-5AG-120
Part Number
KRPA-5AG-120
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V
Data sheet
KRPA-5AG-120.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
KRPA-5AG-120
Comments
    KRPA-5AG-120 Specifications
    SeriesKRPA
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current17.5 mA
    Coil Voltage120VAC
    Contact FormSPDT (1 Form C)
    Operate Time-
    Release Time-
    Mounting TypeSocketable
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage240VAC - Max
    Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
    Must Operate Voltage102 VAC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 55°C
    Contact Rating (Current)10 A