KUEP-11D15-125
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KUEP-11D15-125
KUEP-11D15-125
Part Number
KUEP-11D15-125
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 125V
Data sheet
KUEP-11D15-125.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
KUEP-11D15-125
Comments
    KUEP-11D15-125 Specifications
    SeriesKUEP
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current16 mA
    Coil Voltage125VDC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Operate Time15 ms
    Release Time10 ms
    Mounting TypeSocketable
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage150VDC - Max
    Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Must Operate Voltage93.75 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)10 A