KUEP-3A15-120
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KUEP-3A15-120
KUEP-3A15-120
Part Number
KUEP-3A15-120
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 120V
Data sheet
KUEP-3A15-120.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
KUEP-3A15-120
Comments
    KUEP-3A15-120 Specifications
    SeriesKUEP
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current17.5 mA
    Coil Voltage120VAC
    Contact FormSPST-NO (DM) (1 Form X)
    Operate Time15 ms
    Release Time10 ms
    Mounting TypeSocketable
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage150VDC - Max
    Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Must Operate Voltage102 VAC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 55°C
    Contact Rating (Current)10 A