KUEP-3D15-12
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KUEP-3D15-12
KUEP-3D15-12
Part Number
KUEP-3D15-12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Data sheet
KUEP-3D15-12.pdf
Delivery Services
KUEP-3D15-12
Comments
    KUEP-3D15-12 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current100 mA
    Coil Voltage12VDC
    Switching Voltage150VDC - Max
    Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Must Operate Voltage9 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)10 A