KUEP-3D15-125
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KUEP-3D15-125
KUEP-3D15-125
Part Number
KUEP-3D15-125
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 125V
Data sheet
KUEP-3D15-125.pdf
Delivery Services
KUEP-3D15-125
Comments
    KUEP-3D15-125 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current9.6 mA
    Coil Voltage125VDC
    Switching Voltage150VDC - Max
    Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Must Operate Voltage93.75 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)10 A