KUEP-3D15-48
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KUEP-3D15-48
KUEP-3D15-48
Part Number
KUEP-3D15-48
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V
Data sheet
KUEP-3D15-48.pdf
Delivery Services
KUEP-3D15-48
Comments
    KUEP-3D15-48 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current26.7 mA
    Coil Voltage48VDC
    Switching Voltage150VDC - Max
    Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Must Operate Voltage36 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)10 A