KUGP-7D17-24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KUGP-7D17-24
KUGP-7D17-24
Part Number
KUGP-7D17-24
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
KUGP-7D17-24=KU
Data sheet
KUGP-7D17-24.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
KUGP-7D17-24
Comments
    KUGP-7D17-24 Specifications
    SeriesKUGP
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusObsolete
    Seal Rating-
    Coil Current75 mA
    Coil Voltage24VDC
    Contact FormDPST-NO (2 Form A)
    Operate Time20 ms
    Release Time15 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage240VAC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage18 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 75°C
    Contact Rating (Current)10 A