KUHP-5D51-12
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KUHP-5D51-12
KUHP-5D51-12
Part Number
KUHP-5D51-12
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 12V
Data sheet
KUHP-5D51-12.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
KUHP-5D51-12
Comments
    KUHP-5D51-12 Specifications
    SeriesKUHP
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current100 mA
    Coil Voltage12VDC
    Contact FormSPDT (1 Form C)
    Operate Time20 ms
    Release Time20 ms
    Mounting TypeChassis Mount
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage240VAC - Max
    Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Must Operate Voltage9 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)30 A