KUMP-11A18-120
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KUMP-11A18-120
KUMP-11A18-120
Part Number
KUMP-11A18-120
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 120V
Data sheet
KUMP-11A18-120.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
KUMP-11A18-120
Comments
    KUMP-11A18-120 Specifications
    SeriesKUMP
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current24 mA
    Coil Voltage120VAC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Operate Time15 ms
    Release Time10 ms
    Mounting TypeSocketable
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage277VAC - Max
    Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Must Operate Voltage102 VAC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 55°C
    Contact Rating (Current)15 A