KUMP-11D18-24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KUMP-11D18-24
KUMP-11D18-24
Part Number
KUMP-11D18-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 24V
Data sheet
KUMP-11D18-24.pdf
Delivery Services
KUMP-11D18-24
Comments
    KUMP-11D18-24 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current51 mA
    Coil Voltage24VDC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Operate Time15 ms
    Release Time10 ms
    Mounting TypeSocketable
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage277VAC - Max
    Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Must Operate Voltage18 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)15 A