KUP-11D55-48
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KUP-11D55-48
KUP-11D55-48
Part Number
KUP-11D55-48
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V
Data sheet
KUP-11D55-48.pdf
Delivery Services
KUP-11D55-48
Comments
    KUP-11D55-48 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current26.7 mA
    Coil Voltage48VDC
    Release Time10 ms
    Mounting TypeChassis Mount
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage240VAC - Max
    Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Must Operate Voltage36 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)10 A