KUP-14A55-240
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KUP-14A55-240
KUP-14A55-240
Part Number
KUP-14A55-240
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 240V
Data sheet
KUP-14A55-240.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
KUP-14A55-240
Comments
    KUP-14A55-240 Specifications
    SeriesKUP
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current12 mA
    Coil Voltage240VAC
    Contact Form3PDT (3 Form C)
    Operate Time15 ms
    Release Time10 ms
    Mounting TypeChassis Mount
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage240VAC - Max
    Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Must Operate Voltage204 VAC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 45°C
    Contact Rating (Current)10 A