KUP-14D11-24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KUP-14D11-24
KUP-14D11-24
Part Number
KUP-14D11-24
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 24V
Data sheet
KUP-14D11-24.pdf
Delivery Services
KUP-14D11-24
Comments
    KUP-14D11-24 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current51 mA
    Coil Voltage24VDC
    Release Time10 ms
    Mounting TypeSocketable
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver (Ag)
    Switching Voltage240VAC - Max
    Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Must Operate Voltage18 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)5 A