KUP-14DT5-24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KUP-14DT5-24
KUP-14DT5-24
Part Number
KUP-14DT5-24
Description
KUP-14DT5-24=RELAY,GENPUR,QC.1
Data sheet
KUP-14DT5-24.pdf
Delivery Services
KUP-14DT5-24
Comments
    KUP-14DT5-24 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current50.8 mA
    Coil Voltage24VDC
    Release Time10 ms
    Mounting TypeChassis Mount
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage240VAC - Max
    Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Must Operate Voltage18 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)10 A