KUP-17D19-24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KUP-17D19-24
KUP-17D19-24
Part Number
KUP-17D19-24
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V
Data sheet
KUP-17D19-24.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
KUP-17D19-24
Comments
    KUP-17D19-24 Specifications
    SeriesKUP
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current75 mA
    Coil Voltage24VDC
    Contact Form4PDT (4 Form C)
    Operate Time15 ms
    Release Time10 ms
    Mounting TypeSocketable
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage240VAC - Max
    Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Must Operate Voltage18 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 50°C
    Contact Rating (Current)10 A