KUP-1D55-24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KUP-1D55-24
KUP-1D55-24
Part Number
KUP-1D55-24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Data sheet
KUP-1D55-24.pdf
Delivery Services
KUP-1D55-24
Comments
    KUP-1D55-24 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current51 mA
    Coil Voltage24VDC
    Contact FormSPST-NO (1 Form A)
    Operate Time15 ms
    Release Time10 ms
    Mounting TypeChassis Mount
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage240VAC - Max
    Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Must Operate Voltage18 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)10 A