KUP-5A15-120
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KUP-5A15-120
KUP-5A15-120
Part Number
KUP-5A15-120
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V
Data sheet
KUP-5A15-120.pdf
Delivery Services
KUP-5A15-120
Comments
    KUP-5A15-120 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current17.5 mA
    Coil Voltage120VAC
    Contact FormSPDT (1 Form C)
    Operate Time15 ms
    Release Time10 ms
    Mounting TypeSocketable
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage240VAC - Max
    Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Must Operate Voltage102 VAC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 55°C
    Contact Rating (Current)10 A