KUP-5D55-12
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KUP-5D55-12
KUP-5D55-12
Part Number
KUP-5D55-12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Data sheet
KUP-5D55-12.pdf
Delivery Services
KUP-5D55-12
Comments
    KUP-5D55-12 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current100 mA
    Coil Voltage12VDC
    Contact FormSPDT (1 Form C)
    Operate Time15 ms
    Release Time10 ms
    Mounting TypeChassis Mount
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage240VAC - Max
    Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Must Operate Voltage9 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)10 A