MT333220.pdf
| Series | MT, SCHRACK |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Features | Lighted Indicator, Test Button |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Part Status | Obsolete |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 5.7 mA |
| Coil Voltage | 220VDC |
| Contact Form | 3PDT (3 Form C) |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Mounting Type | Socketable |
| Coil Insulation | Class B |
| Contact Material | Silver Nickel (AgNi), Gold (Au) |
| Switching Voltage | 400VAC - Max |
| Termination Style | Plug In, 11 Pin (Octal) |
| Must Operate Voltage | 165 VDC |
| Must Release Voltage | 22 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 60°C |
| Contact Rating (Current) | 10 A |