PD10AB57
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
PD10AB57
PD10AB57
Part Number
PD10AB57
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Data sheet
PD10AB57.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
PD10AB57
Comments
    PD10AB57 Specifications
    SeriesPD10, KILOVAC
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Vacuum
    Coil Current-
    Coil Voltage24VDC
    Contact FormSPST-NO (1 Form A)
    Operate Time10 ms
    Release Time10 ms
    Mounting TypeChassis Mount
    Coil Insulation-
    Contact Material-
    Switching Voltage320VDC - Max
    Termination StyleScrew Terminal
    Must Operate Voltage16 VDC
    Must Release Voltage1 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)10 A