PD10AC57.pdf
| Series | PD10, KILOVAC |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Part Status | Active |
| Seal Rating | Sealed - Vacuum |
| Coil Current | 26.6 mA |
| Coil Voltage | 125VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Coil Insulation | - |
| Contact Material | - |
| Switching Voltage | 320VDC - Max |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Must Operate Voltage | 80 VDC |
| Must Release Voltage | 5 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Rating (Current) | 10 A |