PD90XB57
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
PD90XB57
PD90XB57
Part Number
PD90XB57
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 90A 24V
Data sheet
PD90XB57.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
PD90XB57
Comments
    PD90XB57 Specifications
    SeriesPD90X, KILOVAC
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Vacuum
    Coil Current-
    Coil Voltage24VDC
    Contact FormSPST-NO (DM) (1 Form X)
    Operate Time35 ms
    Release Time10 ms
    Mounting TypeChassis Mount
    Coil Insulation-
    Contact Material-
    Switching Voltage1800VDC - Max
    Termination StyleStud
    Must Operate Voltage19.5 VDC
    Must Release Voltage1.4 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)90 A