PD90XC57
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
PD90XC57
PD90XC57
Part Number
PD90XC57
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Description
PD90XC57=RELAY, VACUUM, SPST-N
Data sheet
PD90XC57.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
PD90XC57
Comments
    PD90XC57 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay Type-
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current-
    Coil Voltage125VDC
    Contact FormSPST-NO (DM) (1 Form X)
    Operate Time35 ms
    Release Time10 ms
    Mounting TypePanel Mount
    Coil Insulation-
    Contact Material-
    Switching Voltage-
    Termination StyleStud
    Must Operate Voltage-
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-35°C ~ 65°C
    Contact Rating (Current)90 A