PRD-1AY0-24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
PRD-1AY0-24
PRD-1AY0-24
Part Number
PRD-1AY0-24
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 25A 24V
Data sheet
PRD-1AY0-24.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
PRD-1AY0-24
Comments
    PRD-1AY0-24 Specifications
    SeriesPRD
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current410 mA
    Coil Voltage24VAC
    Contact FormSPST-NO (1 Form A)
    Operate Time40 ms
    Release Time20 ms
    Mounting TypeChassis Mount
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver (Ag)
    Switching Voltage277VAC - Nom
    Termination StyleScrew Terminal
    Must Operate Voltage20.4 VAC
    Must Release Voltage2.4 VAC
    Operating Temperature-55°C ~ 45°C
    Contact Rating (Current)25 A