PRDA-11AGA-120
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
PRDA-11AGA-120
PRDA-11AGA-120
Part Number
PRDA-11AGA-120
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 120V
Data sheet
PRDA-11AGA-120.pdf
Delivery Services
PRDA-11AGA-120
Comments
    PRDA-11AGA-120 Specifications
    SeriesPRDA
    Seal Rating-
    Coil Current85 mA
    Coil Voltage120VAC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage600VAC, 125VDC - Max
    Termination StyleScrew Terminal
    Must Operate Voltage102 VAC
    Must Release Voltage12 VAC
    Operating Temperature-55°C ~ 45°C
    Contact Rating (Current)30 A