PRDA-11DYA-24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
PRDA-11DYA-24
PRDA-11DYA-24
Part Number
PRDA-11DYA-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 24V
Data sheet
PRDA-11DYA-24.pdf
Delivery Services
PRDA-11DYA-24
Comments
    PRDA-11DYA-24 Specifications
    SeriesPRDA
    Seal Rating-
    Coil Current84 mA
    Coil Voltage24VDC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver (Ag)
    Switching Voltage600VAC, 125VDC - Max
    Termination StyleScrew Terminal
    Must Operate Voltage18 VDC
    Must Release Voltage2.4 VDC
    Operating Temperature-55°C ~ 80°C
    Contact Rating (Current)25 A