REL34012
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
REL34012
REL34012
Part Number
REL34012
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURP
Data sheet
REL34012.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
REL34012
Comments
    REL34012 Specifications
    SeriesREL, SCHRACK
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Seal RatingSealed - Flux Protection
    Coil Current30 mA
    Coil Voltage12VDC
    Contact FormSPST-NO (1 Form A)
    Operate Time10 ms
    Release Time5 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
    Switching Voltage400VAC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage9 VDC
    Must Release Voltage1.2 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)5 A