RTE24006
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
RTE24006
RTE24006
Part Number
RTE24006
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 8A 6V
Data sheet
RTE24006.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
RTE24006
Comments
    RTE24006 Specifications
    SeriesRT2, SCHRACK
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current66.7 mA
    Coil Voltage6VDC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Operate Time8 ms
    Release Time6 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil InsulationClass F
    Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
    Switching Voltage400VAC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage4.2 VDC
    Must Release Voltage0.6 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)8 A