RZ01-1A4-D024
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
RZ01-1A4-D024
RZ01-1A4-D024
Part Number
RZ01-1A4-D024
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 12A 24V
Data sheet
RZ01-1A4-D024.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
RZ01-1A4-D024
Comments
    RZ01-1A4-D024 Specifications
    SeriesRZ, SCHRACK
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current16.7 mA
    Coil Voltage24VDC
    Contact FormSPST-NO (1 Form A)
    Operate Time8 ms
    Release Time6 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil InsulationClass F
    Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
    Switching Voltage400VAC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage16.8 VDC
    Must Release Voltage2.4 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)12 A