RZF1-1A6-L018
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
RZF1-1A6-L018
RZF1-1A6-L018
Part Number
RZF1-1A6-L018
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
18VDC COIL, SPECIAL CONTACTS
Data sheet
RZF1-1A6-L018.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
RZF1-1A6-L018
Comments
    RZF1-1A6-L018 Specifications
    SeriesRZF, SCHRACK
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Flux Protection
    Coil Current29.5 mA
    Coil Voltage18VDC
    Contact FormSPST-NO (1 Form A)
    Operate Time8 ms
    Release Time6 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil InsulationClass F
    Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
    Switching Voltage400VAC - Max
    Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Must Operate Voltage12.6 VDC
    Must Release Voltage1.8 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)16 A