SZR-LY2-1-AC24V
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
SZR-LY2-1-AC24V
SZR-LY2-1-AC24V
Part Number
SZR-LY2-1-AC24V
Manufacturer
WEC
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Data sheet
SZR-LY2-1-AC24V.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
SZR-LY2-1-AC24V
Comments
    SZR-LY2-1-AC24V Specifications
    SeriesSZR-LY
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current46 mA
    Coil Voltage24VAC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Operate Time25 ms
    Release Time25 ms
    Mounting TypeSocketable
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
    Termination StylePlug In
    Must Operate Voltage18 VAC
    Must Release Voltage7.2 VAC
    Operating Temperature-
    Contact Rating (Current)10 A