T92P7A22-277
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
T92P7A22-277
T92P7A22-277
Part Number
T92P7A22-277
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 277V
Data sheet
T92P7A22-277.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
T92P7A22-277
Comments
    T92P7A22-277 Specifications
    SeriesT92
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current14.4 mA
    Coil Voltage277VAC
    Contact FormDPST-NO (2 Form A)
    Operate Time15 ms
    Release Time15 ms
    Mounting TypeChassis Mount
    Coil InsulationClass F
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage277VAC - Nom
    Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Must Operate Voltage221.6 VAC
    Must Release Voltage27.7 VAC
    Operating Temperature-55°C ~ 65°C
    Contact Rating (Current)30 A